Quantcast
Channel: Commissioner Georgieva's Blog »война
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Нов лагер в пустинята

$
0
0

ab97659f8f_b

Сателитните технологии в последните години разкриват десетки древни селища в арабските пясъци на Близкия изток. Тези открития въодушевяват археолозите с обещанието си да ни разкажат повече за историята и културата на този регион.

Чудя се как бъдещите поколения ще гледат на новите „паметници“, които строим днес в тези пустинни региони – паметници, които също се виждат от космоса. Сред тях е новият бежански лагер Азрак, който наскоро отвори врати в Йордания, за да подслони неспиращия поток от сирийци, търсещи убежище от трагичната гражданска война, която разкъсва тяхната страна.

Лагерът Азрак, изграден от йорданското правителство и Агенцията на ООН за бежанците (ВКБООН) посрещна първите си жители още преди официално да отвори врати миналата седмица. Един от тях каза: „Нямам търпение да заспя без да чувам експлозии“. Изграждането на нов бежански лагер – третият и най-голям в Йордания – не е повод за радост. Но той поне ще даде на своите нови обитатели малко покой от ужасите, които ги прогониха от тяхната родина.

Капацитетът на Азрак е 130,000 души. Вече са изградени водоснабдителна система, канализация и инфраструктура за 30,000 бежанци. Две училища, детски площадки и многобройни бани и тоалетни също вече са на място. Един от двата медицински центъра в лагера е финансиран съвместно от Европейския съюз и италианското правителство. Там ще се лекуват хора и ще се раждат нови бебета – бежанци по рождение, деца с неясно бъдеще.

За разлика от известния бежански лагер Заатари, където бях няколко пъти и който из-расна бързо като гъба, Азрак е внимателно планиран и подготвен. Жилищата са групи-рани в общности, всяко със собствено място за готвене и почистване.

Бежанците в Йордания вече са над 588,000 и ООН смята, че броят им расте с 300-600 сирийци всеки ден. Само около 20% от бежанците живеят в лагерите, изградени от властите; останалите 80% са пръснати по градове и села, където битуват под наем или в импровизирани условия.

Много от сирийските бежанци са крайно бедни и изтощени от бягството от място на място в Сирия, преди да успеят да пресекат границата. Много от тях са жертви на про-дължително насилие и са избягали без възможност да планират и да се подготвят. Но-вият лагер ще им даде безопасно убежище засега – дотогава, докато преговорите за Си-рия завършат с мир. Тогава и бежанците ще могат да се приберат у дома и да започнат да възстановяват страната си.

По време на Първата война в Персийския залив, Азрак също беше временен дом за бе-жанци – иракчани и кувейтци. Повечето от тях отдавна са по домовете си. От срещите и разговорите ми със сирийските бежанци знам, че това е и тяхното желание, тяхната мечта – да се приберат вкъщи веднага, когато могат да го сторят безопасно. Дано Азрак да им служи добре, но не за дълго. Дано скоро се сбъдне мечтата им.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles





Latest Images